خبرهای دنیای سه بعدی را در وبلاگ ما بخوانید

آشنایی با نرم افزار مایا ، کاربرد ها و برخی ویژگی های آن

آشنایی با نرم افزار مایا ، کاربرد ها و برخی ویژگی های آن

شکی در این نیست که طرح ها و طراحی را می توان قدیمی ترین ابزار بشر در راستای انتقال تفکرات و بیان احساسات عنوان نمود. در واقع طراحی را می توان هنری دیرینه قلمداد نمود که همواره نوع بشر را در تصور اشکال مد نظر خود و نیز به اشتراک گذاری و توافق بر سر اشکال کلی یه مفهوم یاری نموده است. البته کاملا واضح و مبرهن است که این علم نیز در دوران باستان کاملا شکلی بدوی داشته و به احتمال قوی آدمی در آن دوران اصلا اسمی برای آن متصور نبوده و آدمی در کل به وجود مفهوم این چنینی قائل نبود. لیکن این ابزار نیز همانند بقیه موارد ، رفته رفته توسعه یافته و مفهوم پیدا کرده و سپس مفاهیمی به آن افزوده شده و شاخ و برگ یافته و به شکل امروزی که با آن روبرو هستیم تبدیل گردیده است.

حقیقت این است که امروزه تمامی اشکال و انواع طراحی در ابعاد گوناگون زندگی ما نقش دارند. لیکن شاخص ترین آن ها را می توان طراحی سه بعدی عنوان کرد. حقیقت این است که ما بخش قابل توجهی از دنیای کنونی را مدیون تکنیک های طراحی سه بعدی و ابزارهای انجام آن هستیم. حال این ابزار می خواهید یک کاغذ و قلم باشد یا نرم افزارهای فوق العاده قوی و حجیمی که محیط های و امکانات گوناگونی را در اختیار ما قرار می دهند. به عبارت دیگر ، از طرح یک ماشین گرفته تا طراحی سه بعدی یک انگشتر و از نقشه یک ساختمان تا کاراکتر یک شخصیت انیمیشنی ، همه و همه حاصل طرح هایی است که با ابزارهای گوناگون و از ایده ها و ذهن های خلاق هنرمندان و طراحان زمینه های مختلف ، به وجود آمده است.

به هر حال هدف ما در این مقاله صحبت در رابطه با طراحی نیست و تنها این ها را گفتیم که شما را تا حدودی با اهمیت و گستره علم و کاربرد های طراحی آشنا کرده باشیم. بلکه ما در این مطلب از وبلاگ خبری – آموزشی سایت فرا تری دی قصد داریم که شما را با یکی از ابزارهای بسیار قدرتمند و معروف طراحی سه بعدی تحت عنوان مایا آشنا نماییم که کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع مختلف از صنعت خودرو سازی گرفته تا صنعت ساخت فیلم ها و بازی های رایانه ، دارد.

نرم افزار مایا چیست ؟

Maya را می توان یکی از قدرتمند ترین نرم افزارهای تولید طرح ها و اشیاء ( آبجکت های ) سه بعدی عنوان نمود که توسط شرکت Autodesk ارائه و پشتیبانی می شود. این نرم افزار که مدتهاست در تولید فیلم های سینمایی ، صنعت بازی سازی ، انیمیشن ، جلوه های ویژه ، شبیه سازی گرافیکی ، تیزر سه بعدی ، طراحی معماری و… کاربرد دارد ، در دو نسخه Maya complete و Maya unlimited عرضه گردیده است.

لازم به اشاره است که نرم افزار یاد شده را برخی قویترین نرم افزار موجود در این زمینه می دانند ، چرا که بارها شاهد بهره گیری از آن در پروژه های بزرگی در سطح جهانی ، مخصوصا در زمینه سینما و محتوای صوتی – تصویری بوده ایم. پروژه همچون سه گانه ارباب حلقه ها، دزدان دریایی کارائیب ، هابیت ، آواتار، تبدیل شوندگان ، وال ای ، در جستجوی نمو ، بالا ، یخ زده ، رنگو ، ویچر ، هالو ۴ و… همگی از این نرم افزار بهره برده اند و به نوعی مایا جزء اصلی و لا ینفک این پروژه ها در ساخت جلوه های کامپیوتری بوده است.

البته باید بدانید که نقطه قوت مایا در واقع در ابزارهای مدل سازی آن است و بیشتر این خصیصه است که در شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی نربز (NURBS) بکار رفته در این استودیو انیمیشن سازی ، سبب کمک به طراحی بهینه اشیاء طبیعی از جمله چمن ، گیاهان ، مو و… می شود. همچنین مایا توانایی بالایی در Rendering دارد که از موتور قدرتمند mentalray و وجود Material های متنوع در این نرم افزار حادث می شود.

تاریخچه مختصری از نرم افزار مایا

نرم افزار یاد شده نخست توسط شرکت آلیاس ویو فرانت ساخته و عرضه گردید. ولی شرکت اتودست که یکی از شرکت های مطرح در زمینه ساخت و توسعه نرم افزارهای سه بعدی و انیمیشن سازی می باشد ، در سال 2005 میلادی اقدام به خرید آن نمود. و این گونه بود که نسخه های جدید مایا با نام اتودسک مایا به بازار عرضه گردیدند. لازم به اشاره است که کمپانی Autodesk نرم افزارهای موفق دیگری چون تری دی مکس و اتوکد را نیز در پرونده خود دارد که به گونه ای آن را به مطرح ترین کمپانی زمینه طراحی سه بعدی مبدل ساخته است.

تفاوت نسخه های مختلف مایا

همان طور که بالا تر عنوان نمودیم ، مایا در کل دارای دو نسخه مختلف تحت عناوین Maya complete و Maya unlimited می باشد. از میان این دو نسخه ، گزینه اول یعنی Maya complete در واقع ورژن تکمیل شده مایا می باشد. که اکثر ویژگی های این نرم افزار را ارائه نموده و برای اکثر کاربران کافی می باشد. لیکن مورد دوم یعنی Maya unlimited علاوه بر دارا بودن ویژگی ها و امکانات نسخه دیگر ، از برخی ویژگی ها و امکانات اضافی نیز بهره می برد.

این ویژگی های جانبی سبب می شوند کاربران این نسخه از هیچ محدودیتی برخوردار نبوده و قادر باشند همه چیز را در بستر زمان متحرک سازی نمایند. این ویژگی های اضافی ، شامل چهار ویژگی اصلی تحت عنوان های Cloth ، Fur ، Live و Fluids می باشند. که در ادامه به اختصار به آن ها و برخی دیگر ویژگی های مشترک این دو نسخه خواهیم پرداخت.

برخی ویژگی های کاربردی مایا

Modeling یا مدل سازی

این نرم افزار ابزار های بسیار کاربردی و مفیدی را در زمینه مدل سازی انواع اشیاء شامل ابزار ، وسایل ، کاراکتر ها ، شخصیت ها ، محیط ، بناهای معماری و … و نیز ایجاد و استفاده از متریال های مرتبط با این مدل ها ارائه می دهد. که در واقع به شما اجازه می دهد قادر باشید هر چیزی را در محیط آن مدل سازی نماید. همچنین در این مرحله نرم افزار مایا ابزار قدرتمندی تحت عنوان ریگینگ و یا اسکلت گذاری را به کاربر ارائه می دهد که جهت آماده سازی مدل ها و کاراکتر ها برای مرحله بعدی یعنی متحرک سازی بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

این نرم افزار همچنین در زمینه قابلیت اعمال بافت و تکسچرینگ با تکنیک های مختلف ، عملکرد فوق العاده قوی داشته و از کتابخانه ای کامل و قوی از متریال ها برای ایجاد هر گونه مواد و بافت ها برخوردار می باشد.

Animate یا متحرک سازی

کاراکتر ها ، دوربین ها ، خصوصیات ، انواع موضوع ها با تمامی جزئیات و جزء ای ترین حرکات و تغییرات آن ها در محیط مایا توسط ابزارها و منو های بسیار قوی این نرم افزار قابل کنترل هستند و شما می توانید تقریبا هر حرکت و فعلی را به صورت کامل و با دقیق ترین جزئیات مدل سازی و پیاده سازی کنید. شبیه سازی حرکات داینامیکی و خلق جلوه های ویژه تصویری همچون حرکات سیالات ، دود ، مایعات ، انفجار ، طوفان ، تصادف ، گردباد و… از دیگر توانایی های این نرم افزار به شمار می روند.

Lighting یا نور پردازی

در این بخش کاربر با ابزارهای فوق العاده ای در زمینه نور پردازی و اعمال افکت های مختلف روبرو می شود که به عبارتی آخرین گام در ارائه یک اثر خارق العاده و به یاد ماندنی به شمار می آید.

Rendering

این مرحله در واقع آخرین مرحله کار به شمار می رود که پس از آن در واقع شما خروجی نهایی را به دست خواهید آورد. در این قسمت نیز نرم افزار مورد بحث بنا به نیاز شما امکاناتی در راستای ارائه نهایی کار چون امکان انتخاب  موتورهای رندری و … را ارائه می نماید. از جمله موتورهای پر کاربرد در این بخش می توان به آرنولد و منتال ری اشاره نمود.

رندرینگ در مای

قابلیت های اضافی نسخه Maya unlimited

قابلیت Fluids :

با بهره گیری از این قابلیت شما قادر خواهید بود که به شبیه سازی سریع و واقع گرا از عناصر سیالی چون و آتش  ابر و مایعات بپردازید.

قابلیت Live :

این ویژگی قادر است که فیلم واقعی را تجزیه و تحلیل نموده و مکان دوربین واقعی را پیدا نموده و سپس یک دوربین مجازی را ایجاد نماید . و حرکاتی مانند حرکات دوربین واقعی داشته باشد . و همچنین می توان اشیای را در صحنه ایجاد نمود و مهم تر ازهمه این است که این ویژگی می تواند عناصر Cgi را با فیلم های واقعی در اختیار شما قرار دهد.

قابلیت Cloth :

این قابلیت به کاربر اجازه می دهد که اقدام به طراحی یک لباس برای کاراکتر خود نماید. که دارای خصوصیات جالبی چون نشان دادن واکنش به حرکت کاراکتر و عوامل طبیعی شبیه سازی شده همچون باد می باشد.

قابلیت Fur :

این قابلیت در واقع در راستای افزودن پشم و موهای کوتاه به قسمت های مختلف بدن یا بدنه کاراکتر ارائه گردیده است. منتها توجه کنید که این قابلیت تنها برای مو های کوتاه بوده و شما نمی توانید که از آن برای موهای بلند استفاده نمایید.

کلام آخر

مایا نرم افزاری است با محیط کاربری بسیار راحت و کاربر پسند (User Friendly) که انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و قابلیت های شخصی سازی بسیار فوق العاده ای را به کاربر ارائه می دهد. همچنین این نرم افزار دارای ویژگی منحصر به فرد دیگری است که به کاربران اجازه می دهد امکانات و ابزار هایی را که از قبل دراین نرم افزار موجود نبوده و یا جواب گوی نیازهای موجودشان نمی باشند را با بهره گیری از زبان های برنامه نویسی همچون C ، MEL و پایتون پیاده سازی کرده و نرم افزار جاری را بنا بر نیاز خود توسعه دهند.

بعلاوه این نرم افزار با بسیاری از پلاگین های موجود در دنیای سه بعدی سازگار بوده و شما به راحتی می توانید این افزونه ها را نصب و استفاده نمایید. همچنین محصول یاد شده قابلیت تعامل و همکاری بسیار خوبی با دیگر نرم افزارهای سه بعدی و حتی موتور های بازی ساز دارد ، که به مزایای آن افزوده می شود.

آیا شما تا کنون از مایا استفاده کرده اید ؟ تجربه خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

رفتن به نوارابزار