خبرهای دنیای سه بعدی را در وبلاگ ما بخوانید

معرفی افزایه ( پلاگین ) V Ray ( وی ری ) ومقایسه ان با منتال ری (Mental Ray)

معرفی افزایه ( پلاگین ) V Ray ( وی ری ) ومقایسه ان با منتال ری (Mental Ray)

وی ری (V ray) نام یک نرم‌ افزار جانبی می باشد ، که در زمینه پرداخت تصاویر سه بعدی به صورت ایستا و متحرک‌ سازی فعالیت می‌کند.

وی ری ساخت شرکت بلغارستانی کیاسگروپ (Chaos Group) است که به صورت یک افزایه یا پلاگین به نرم‌افزارهای اصلی در زمینه سه بعدی‌ سازی اضافه می‌شود. اولین نسخه این پلاگین در سال ۱۹۹۷ روانه بازار شد و با گذشت مدت زمان کمی توجه بسیاری از هنرمندان تصویر ساز سه بعدی را به خود جلب نمود درایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان این پلاگین از محبوبیت بسیار بالایی در میان معماران برخوردار است به‌ طوری‌ که اکثر دانشجویان این رشته اقدام به یادگیری آن برای ارائه بهتر و واقعی گرایانه تر طرح‌ های خود می‌ کنند. وظیفه اصلی وی ری و دیگر موتور های رندر که رقیب وی ری محسوب می‌شوند.

انجام محاسبات و پردازش‌هایی برای واقعی جلوه دادن تصویر سه بعدی می‌ باشد که این محاسبات بر اساس الگریتم‌ ها و فرمول‌ های فیزیکی صورت می‌ گیرد تا بتواند دنیای واقعی و رفتار نور ها را در کامپیوتر به صورت فیزیکی شبیه‌ سازی کند. وی ری از ابتدای تولد خود تا کنون بارها بروزرسانی شده‌ است و قدرت خود را در محاسبات دقیق تر افزایش داده و همین امر موجب محبوبیت بیشتر آن در میان کاربران دنیای نرم‌افزارهای سه بعدی شده‌است. این پلاگین تا کنون برای نرم‌افزارهای بزرگی از جمله نرم‌افزارهای زیر نوشته شده‌است: Autodesk 3ds Max – Cinema 4D – maya – modo و …

مقایسه

Mental Ray vs V-ra

V-Ray احتمالا معروف ترین و پیشرفته ترین موتور رندر امروزه است. V-Ray در صنایع رسانه ای، سرگرمی و طراحی مانند فیلم، طراحی صنعتی و تولیدی، بازی های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرد. این گروه توسط گروه Chaos Group (بلغاری: Хаос گروه)، یک شرکت بلغاری مستقر در صوفیه، بلغارستان تاسیس شده است. و معماری این می تواند استفاده از رایج های بی نظیر سنتی (نورپردازی جهانی، نقشه برداری فوتون) و یا الگوریتم های بی نظیر بی نظیر را استفاده کند. شما می توانید با استفاده از V-Ray با تقریبا هر نرم افزار 3D به پلاگین های بسیار خوبی که نوشته اید استفاده کنید. V-ray همچنین موتور رندر GPU خود را دارد (V-Ray RT) که برای پردازنده های IPR مورد استفاده قرار می گیرد. من میخواهم V-ray 3.4 را امتحان کنم

سعی کردم تنظیم صحنه و نور را بسیار ساده کنم، فقط برای کاهش تعدادی از عوامل که می تواند وارد بازی شود. هر گاه امکان استفاده از اولیه اولیه نور مایا، من همچنین هر منبع نور را در همان موقعیت و با شدت مشابه قرار داده ام. بدیهی است که تصاویر رندر شده یکسان نیستند، زیرا هر موتور رندر نور و مواد را به شیوه خود تفسیر می کند. بدون پردازش پست V-Ray نسخه 3.4، نسخه موقت ري 2017.12، 3.14.4.6.


INTERIOR RENDER : تست اول

همان سناریو برای هر موتور رندر: نور خورشید و آسمان + منطقه. صحنه شامل 3M رأس، چند ضلعی ساده، 3 پرش منتشر، بدون caustics، SSS، اثرات پراکندگی، مو یا خز است. من محیط بسیار تخت را نگه داشتم تا به وضوح ببینیم و هم کیفیت noise را مقایسه کنیم .


V-Ray: Render Engine Comparsion
Mental Ray: Render Engine Comparsion

در نگاه اول به نظر می رسد هر دو یکسان است . به هر حال اگر شما نگاهی دقیق تر داشته باشید ، می توانید تفاوت های قابل توجهی را مشاهده کنید

Mental Ray vs V-Ray: Render Engine Comparsion 2
Mental Ray vs V-Ray: Render Engine Comparsion 1

GI Mental Ray بسیار دقیق را نسبت به V-ray ارائه می دهد، اما در مناطق تاریک کمی Noise دار است، اما این خیلی قابل توجه نیست. سایه های تماس با Rental Mental Ray ارائه شده بسیار واقع گرایانه است

نتیجه گیری

منتال ری و V-Ray دو موتور رندر بسیار مشابه هستند که براساس تجربیات من هیچ دلیلی خاص برای تغییر از یک رندر به دیگری ندارم شای اگر شما قبلا تجربه ای با یکی از این دو داشته باشید حرف مرا تایید کنید

V-ray دارای برخی از Shader های منحصر به فرد برای انجام جلوه های ویژه (مانند برش های معماری)، نقشه های کثیف و انحنای است، اما Mental Ray دارای انقلابی MILA shader است، که شیدایی شگفت انگیز برای هنرمندان است.

همچنین V-ray دارای یک پنجره رندر خارجی است (فریبورف V-Ray) که در آن شما می توانید تعدادی اصلاح رنگ انجام دهید.

V-Ray هنگام انجام GI IPR بسیار سریعتر است (V-ray با Vray-RT رندر اختصاصی اختصاصی که مشابه Nvidia IRay است استفاده می کند).

Ray Rational نسبت به Gravity / Light Cache V-Ray صاف بسیار دقیق تر از GI است، این تفاوت بزرگ برای کیفیت نهایی تولید است

Rental Mental تصاویری دقیق تر و واقع گرایانه را ارائه می دهد.

V-Ray دارای بسیاری از آموزش ها و مستندات است، اما امروزه یادگیری Mental Ray 2017 از یادگیری ساده تر از V-Ray ساده تر است من می دانم که به نظر می رسد باور نکردنی است، اما Nvidia Devs گزینه ها را به حداقل کاهش داد و کار بسیار خوبی انجام داد!

Mental Ray همچنین از ویژگی های (خز، x-gen، مایعات، volumetrics، ذرات، FX های نوری، و غیره …) پشتیبانی می کند، جایی که V-ray اغلب به پلاگین های بخش 3 متکی است.

نقاط مثبت این افزایه :

بیشتر بخوانید : منتال ری (Mental Ray) چیست و چه کاربردی دارد ؟

در ورژن های قدیمی تر نرم افزاری مانند تری دی مکس پلاگین منتال ری توسط خود نرم افزار نصب می شد و کاربران فراوانی از سراسر دنیا داشت . اما در ورژن های جدید تر ، پلاگین دیگری جایگزین ان شده مشکل منتال ری این بود که باید بسیار حرفه ای این پلاگین را فرا می گرفتید تا می توانستید با آن یک رندر واقعی بگیرید و پروژه را به واقعیت نزدیک کنید . در صورتی که پلاگین وی ری تخصص واقعی بودن تصاویر را داشت .

لذت بخش بودن کار کردن با وی ری

پلاگین وی ری از دسته افزونه هایی است که کار کردن با آن برای کاربر بسیار لذت بخش است. این خاصیت به کاربر کمک می کند. تا صحنه ای که مد نظر دارد را به درستی مدیریت کند پلاگین وی ری به محیط جان می بخشد. ویژگی های متریال های یک صحنه را به معنای واقعی نشان می دهد. میزان نفوذ نور را در آنها تعیین می کند. همچنین بافت ها و شیدرها را مشخص می کند.

هر متریال بافت مخصوص به خود ، بازتاب مخصوص به خود و میزان شکست نور مخصوص به خود را دارد. به طور مثال : شیشه ها دارای بازتاب های متفاوتی هستند ; شیشه های ساختمانی ، شیشه های قطعات الکترونیکی و شیشه های ظروفی که در محیط استفاده می شوند ، کاملا با هم متفاوت هستند و باید تنظیمات ویژه آنها را در نظر گرفت .

موتور رندر وی ری تمام نورها و شکست نورها را در انواع این متریال شناسایی می کند و در واقعی ترین حالت ممکن آنها را نشان خواهد داد.
البته باید این نکته هم متذکر شویم که تنظیمات و مقادیری که کاربر برای این متریال ها در وی ری در نظر می گیرد تعیین کننده است.
کاربران مبتدی معمولا نمی توانند تنظیمات مناسب محیط را در وی ری پیدا کنند و رندر هایی ابتدایی می گیرند .
اما افراد حرفه ای براساس تجربه و تعداد پروژه های زیادی که انجام داده اند کاملا مسلط به تنظیمات V Ray هستند و به راحتی می توانند تفاوت بین این سه نوع شیشه را نشان دهند.

از ویژگی های دیگر وی ری تاثیر متریال های دیگر نسبت به هم است. با یک مثال ، سریع تر این موضوع را درک خواهید کرد:
فرض کنید در یک اتاقی که دیوارهای سفیدی دارد یک میز به همراه یک صندلی قرار داده ایم
و روی میز یک ست ظروف چینی با رنگ سفید قرار دارد . محاسبات پیچیده توسط V Ray
در صورتی که دیوار سفید باقی بماند ، چینی ها رنگ خود را به درستی نشان خواهند داد ، اما اگر رنگ دیوار را تبدیل به رنگی مانند قرمز کنیم ، رنگ قرمز در چینی های سفید رنگ اثر می گذارد و بازتابی از نور قرمز در فضا وجود خواهد داشت .
این محاسبات پیچیده نوری توسط موتور رندر وی ری انجام می شود . با استفاده از این ویژگی وی ری ، تری دی آرتیست ها صحنه هایی فوق العاده خلاقانه خلق می کنند .

نقاط ضعف :

یکی از مشکلات کار کردن با موتور رندر وی ری ، نیازمند بودن به سخت افزار قوی است . پلاگین VRay با سیستم هایی با سخت افزار قوی ، سازگار است و بازدهی لازمه را با سیستم قدرتمند می توان از این پلاگین انتظار داشت.
کاربرانی که معمولا از سیستم های ضعیف و رده پایین استفاده می کنند ،
موفق به گرفتن رندرهایی با کیفیت بسیار بالا نمی شوند و مجبور هستند پروژه های خود را در همان سطح پایین انجام دهند و به کارفرما ارائه دهند

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

رفتن به نوارابزار