خبرهای دنیای سه بعدی را در وبلاگ ما بخوانید

منتال ری (Mental Ray) چیست و چه کاربردی دارد ؟

منتال ری (Mental Ray) چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر با موتور های رندر اشنا باشید باد بدانید که منتال ری یک پلاگین رندر 3 بعدی با کیفیت بسیار بالا می باشد. در این برنامه از رد یابی اشعه برای تولید تصاویر استفاده می شود . (توجه : لازم به ذکر است ، رندر کردن عبارت است از تهیه خروجی بصورت فایل های تصویری از برنامه و محیط نرم افزار , که این کار توسط یک سری دستورات و برنامه های گرافیکی بنام موتور رندر انجام می شود )

منتال ری یک نرم‌افزار رندرینگ حرفه ای که توسط شرکت منتال ایمیجز آلمان توسعه داده شده است. منتال ایمیج در دسامبر ۲۰۰۷ توسط انویدیا خریداری شد.جالب است بدانید که از این نرم افزار در تولید فیلم هم استفاده میشود برای جلوه های بصری ، انیمیشن و تجسم طراحی شما می توانید یک مدل سه بعدی واقع گرایانه را طراحی کرده و از نور پردازی های مناسب و شبیه سازی محیط واقعی در منتال ری بهره مند گردید.

از منتال ری در تولید فیلم‌های معروفی مثل :هالک، ماتریکس و جنگ ستارگان استفاده شده است.

تکنیک هایی که پلاگین منتال ری استفاده می کند:

پلاگین منتال ری از تکنیک های شتاب مانند اسکن خطی برای تعیین سطح قابل مشاهده اولیه و جداسازی فضای باینری برای اشعه های ثانویه و همچنین از ایزوتوپ ها و شبیه سازی جزیی روشنایی در دنیای واقعی نیز استفاده می کند.

هر ترکیبی از پراکنده ، براق (نرم و پراکنده) و انعکاس و انتقال مینور می تواند توسط منتال ری شبیه سازی شود. از منتال ری می توان در بسیاری از نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی برپایه API برای رندر کردن استفاده نمود. همچنین می تواند به عنوان یک برنامه مستقل با استفاده از فرمت فایل .mi برای رندر کردن مورد استفاده قرار گیرد.

در بسیاری از نرم افزارها که از منتال ری پشتیبانی می کنند ، کتابخانه ای مستقل و متناسب با آن نرم افزار تعریف می شود.البته این شیدر های تعریف شده برای این برنامه قابل دسترسی می باشند و هر فایل می تواند بدون توجه به نرم افزاری که آن را تولید کرده است ، ارائه شود.

این موتور رندر دارای امکانات زیادی می باشد. که باعث می شود شما بتوانید صحنه ای با جزئیات بالا و واقع گرایانه خلق کنید . همچنین می توانید با استفاده از indirect light (نور غیر مستقیم ) ، depth of field (عمق میدان) و motion blur (تاری حرکت) و … در صحنه ها استفاده کنید .

ازدیگر موتور های رندر نرم افزار تری دی مکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

البته کار با منتال به قدری جذاب و نتیجه کار به قدری زیبا است که بعد از یادگیری آن به هیچ وجه حاضر نخواهیم بود برای یک بار هم شده حتی برای ساده ترین کارها، برگردیم و از موتور پیش فرض 3DS Max استفاده کنیم.

 • Scanline Renderer
 • RenderMan (پلاگین)
 • V – Ray ( پلاگین )
 • Brazil R / S ( پلاگین )
 • Final Render ( پلاگین )
 • Maxwell Render ( پلاگین )
 • Fry Render ( پلاگین )

مزیت استفاده از این موتور رندرگیری این است ، که طراحان کمپانی Autodesk خود این موتور قوی را به نرم افزار 3DS Max اضافه نموده اند. از این رو تمام استاندارد ها برای آن در نظر گرفته شده و هیچ نیازی به نصب پلاگین اضافه نیست. این موتور در دل  نرم افزار 3DS Max گنجانده شده است و قابلیت های فوق العاده زیادی را در اختیار ما قرار می دهد. با بالا رفتن ورژن نرم افزار ، به قابلیت های این موتور نیز افزوده می شود و ورژن آن ارتقا می یابد. گزینه های متعدد و بی شماری برای هر هدفی که داشته باشیم در نظر گرفته شده است.

مفید برای رشته های
 • مهندسی معماری
 • مهندسی عمران
 • انیمیشن
 • طراحی صنعتی
 • گرافیک

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

رفتن به نوارابزار